به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، اسحاق جهانگیری در نوزدهمین کنگره ملی پرسش مهر ریاست‌جمهوری که با حضور سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش و250 نفر از برگزیدگان کشوری پرسش مهر و در مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی برگزار شد، اظهارکرد: پرسش مهر سنت حسنه‌ای است که از دولت اصلاحات شروع شد و روسای جمهور بعدی آن را  ادامه دادند.

 

وی افزود: اجرای این طرح اهداف زیادی ازجمله تقویت موضوع پرسشگری را در دانش آموزان دنبال می‌کند.

 

جهانگیری ادامه داد: اینکه رئیس‌جمهور هرسال در اول مهر در یک مدرسه حضور پیدا می‌کند و سؤالی را مطرح می‌کند به‌ این‌علت است تا همه دانش آموزان بتوانند مسائل جامعه را نقد و تعامل و تحقیق کنند و ده‌ها هدف دیگر از نتایج این پرسش است.

 

دانش‌آموز نقاد و تحلیل‌گر می‌خواهیم

 

وی افزود: دانش‌آموز نقادو تحلیل‌گر می‌خواهیم لذا انجام کارگروهی از نتایج پرسش مهر است و به همت آموزش‌ و پرورش در اجرای این طرح تبریک می‌گویم.

 

معاون اول رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: نظام تعلیم و تربیت جایگاه خاصی در کشور دارد بنابراین اگر به آینده کشور توجه داریم باید به آموزش ‌و پرورش بپردازیم.

 

با توجه به آموزش‌ و پرورش  و مدرسه؛ ابر چالش‌های امروز قابل‌حل است

 

وی ادامه داد: هرچه کشور با مشکلات بیشتری روبه‌رو می‌شود  اهمیت علم و آموزش ‌و پرورش بیشتر نمایان می‌شود.

 

جهانگیری گفت: برخی از چالش‌های دیروز، امروز به ابر چالش تبدیل‌شده است لذا هیچ‌یک از این چالش‌ها با بهره‌وری از علم و نیروی انسانی برطرف نمی‌شود، بنابراین اگر به دنبال بازسازی مادی و معنوی جامعه و توسعه کشور هستیم تنها راه حل مشکلات، توجه به آموزش ‌و پرورش و مدرسه است.

 

وی ادامه داد: مهم‌ترین سرمایه یک کشور سرمایه انسانی است زیرا می‌تواند میزان بهره‌وری از سایر سرمایه‌های مادی و معنوی کشور را افزایش دهد.

 

توسعه همه‌جانبه کشور درگرو توجه به آموزش ‌و پرورش است

 

عضو کابینه تدبیر و امید اظهارکرد: توجه به سرمایه انسانی یعنی توجه به آموزش ‌و پرورش، لذا توسعه همه‌جانبه کشور درگرو توجه به آموزش ‌و پرورش است چنانکه کشورهای توسعه‌یافته همین مسیر را طی کردند و به پیشرفت رسیدند.

 

وی ادامه داد: مسیر توسعه و پیشرفت کشور از مدرسه و آموزش ‌و پرورش می‌گذرد لذا چنانکه رهبر معظم انقلاب نیز همواره اشاره کرده اند، بالاترین بازدهی را آموزش ‌و پرورش در بین دستگاه‌ها به‌ویژه در بحث نیروی انسانی دارد.

 

معاون اول رئیس‌جمهور تصریح کرد: کشورهای توسعه‌یافته نیروی انسانی نخبه سایرکشورها را جذب می‌کنند، بنابراین اگر فرهنگ، اقتصاد و جامعه‌ای توانمند می‌خواهیم باید آموزش ‌و پرورشی پویا داشته باشیم.

 

مدرسه باید انسان‌هایی متفکر، نقاد و محقق تحویل جامعه دهد

 

وی افزود: فناوری‌های نوین شرایط جدیدی را به وجود آورده است لذا به مدرسه‌ای باید فکر کنیم که انسان‌هایی متفکر، نقاد و محقق تحویل جامعه دهد.

 

جهانگیری، تنگناهای اقتصادی، فرهنگی و فکری را ازجمله مشکلات آموزش ‌و پرورش برشمرد و خاطرنشان کرد: در دولت تدبیر و امید می‌خواهیم تمام ذهن معلم معطوف به علم‌آموزی باشد و با این باور به آموزش ‌و پرورش نگاه می‌کنیم.

 

وی ادامه داد: آموزش ‌و پرورش بزرگ‌ترین نهاد و حلقه اتصال مردم با نظام و حاکمیت است.

 

عضوکابینه تدبیر و امید اذعان کرد: در برجام ایران یک‌طرف و شش کشور در طرف دیگر قرار داشت. هنر دیپلماسی ایرانیان موجب شد تا به توافقی برسیم که دولت بعدی آمریکا بگوید در این توافق سر آمریکا کلاه رفته است و در کاری غیراخلاقی دولت آمریکا از برجام خارج شد.

 

وی اضافه کرد: در این شرایط سخت اقتصادی منابع درآمدی ماتحت تأثیر قرارگرفته است، لذا فرهنگیان باید در جریان مشکلات بودجه‌ای قرارگیرند. با توجه به شرایط فعلی یک‌سوم بودجه پیش‌بینی‌شده محقق نمی‌شود اما علیرغم وجود مشکلات آموزش ‌و پرورش را در اولویت قرا داده‌ایم.

 

جهانگیری افزود: در سال 98  هدف عمده ما صرفه‌جویی در بودجه است و این موضوع کاهش بودجه‌ای را در بر خواهد داشت  و این کاهش همه دستگاه را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 

تعریف آموزش ‌و پرورش از پیشرفت دنیا تغییرکند و متناسب با نیازهای جدید جامعه مهارت به دانش آموزان بیاموزد

 

وی افزود: مهارت‌آموزی باید جز اولویت های اصلی آموزش ‌و پرورش باشد به‌ویژه مهارت‌های زندگی لذا راه درست ترویج فرهنگ نقد است چنانکه حضرت امام (ره) راه سعادت جامعه را گسترش فرهنگ نقد می‌دانستند.

 

معاون رئیس‌جمهوراظهار کرد: توانایی مقابله با هیجانات مهم‌ترین مهارتی است که افراد باید بیاموزدند البته مهارت کسب‌وکار امروز با ده سال قبل متفاوت است لذا تعریف آموزش ‌و پرورش از پیشرفت دنیا باید تغییر کند و متناسب با نیازهای جدید جامعه مهارت‌ها را به دانش آموزان بیاموزد.

 

وی گفت: آموزش‌ و پرورش باید استعدادها را کشف و هدایت کند لذا بر اساس برنامه ششم توسعه برای هم‌افزایی و آموزش بهتر مهارت‌ها شورای عالی مهارت‌آموزی تشکیل‌شده است.

 

پرتال وزارت آموزش و پرورش