به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی الفبا، علی ممبینی پیش از ظهر امروز چهارشنبه 23 خردادماه 97 در حاشیه جلسه ستاد سنجش خوزستان و در گفتگو با خبرنگار الفبا با بیان اینکه فرآیند نوبت گیری پایگاه های سنجش سلامت از 27 خردادماه 97 در 6 هزار مدرسه ابتدایی و پیش دبستانی سراسر استان آغاز خواهد شد، اظهار کرد: والدینی که قصد ثبت نام نوآموز پایه اول یا پیش دبستانی خود را دارند می توانند از 27 خردادماه با مراجعه به مدارس محل ثبت نام نوبت گیری کنند و از 2 تیرماه با آغاز فعالیت پایگاه های سنجش استان نسبت به طی فرآیند سنجش فرزند خود اقدام کنند.

وی در ادامه با اشاره به مدارک مورد نیاز جهت سنجش سلامت نوآموزان، گفت: به همراه داشتن پرینت نوبت سنجش، شناسنامه والدین نوآموز، شناسنامه کودک، کارت واکسیناسیون، یک قطعه عکس 4*3 از نوآموز و مبلغ 250 هزار ریال وجه نقد به عنوان هزینه سنجش در زمان مراجعه به پایگاه الزامی است.

ممبینی در عین حال با اظهار اینکه آموزش و پرورش استثنایی خوزستان در سال 96 موفق به کسب رتبه دوم کشور در شاخص پوشش کمی و کیفی طرح سنجش سلامت شد، خاطرنشان کرد: مهمترین هدف اجرای طرح سنجش سلامت در خوزستان تشخیص مشکلات احتمالی دانش آموزان قبل از آغاز سال تحصیلی و هدایت آنها به مراکز تشخیصی و درمانی است.

مدیر آموزش و پرورش استثنایی خوزستان در ادامه با اشاره به آمار نوآموزان تحت پوشش طرح در سال گذشته، تصریح کرد: در سال 96 تعداد 111 هزار و 547 نوآموز تحت پوشش قرار گرفتند که از این تعداد 85 هزار و 424 نوآموز بدو ورود به پایه اول و 26 هزار و 123 نفر نوآموزان پیش دبستانی بودند.

وی با بیان اینکه پس از پایان فرآیند سنجش سلامت در سال 96 تعداد 17 هزار و 895 نوآموز مشکوک به داشتن اختلال به مراکز تشخیصی و درمانی ارجاع شدند، توضیح داد: از این تعداد  2 هزار و754 ارجاع شنوایی، 7 هزار و 849 ارجاع هوش و 6 هزار و 777 ارجاع بینایی انجام پذیرفت.

ممبینی در پایان گفت: در سال گذشته 285 هزار و 768 مراجعه والدین به پایگاه های سنچش سلامت سراسر استان ثبت شد. امیدواریم در سال پیش رو نیز شاهد استقبال گسترده والدین از طرح سنجش سلامت نوآموزان باشیم.